Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kępnie o drugim ognisku wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
21 kwietnia 2021

 Komunikat 21.04.2021

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kępnie informuje o wyznaczeniu  drugiego ogniska HPAI w powiecie kępińskim, gminie Kępno w miejscowości Kierzenko.

Ognisko HPAI podtyp H5N8 stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 21 kwietnia br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. HPAI, tj. PIWet-PIB w Puławach. W ognisku choroby utrzymywano 15 tysięcy kaczki rzeźnej i około 14 tysięcy kury rzeźnej. W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko HPAI, wdrożone zostały procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków. Drób poddany będzie zabiciu i utylizacji a gospodarstwo wstępnej dezynfekcji.

Jednocześnie  Powiatowy Lekarz Weterynarii po raz kolejny apeluje do wszystkich hodowców drobiu o przestrzeganie zasad bioasekuracji podczas obsługi drobiu oraz spełnianie wymogów wynikających z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków a zwłaszcza powstrzymania się od karmienia i pojenia drobiu na zewnątrz kurników i zabezpieczenia drobiu przed kontaktem z dzikimi ptakami  oraz ich odchodami.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:PIW Kępno
Data utworzenia:2021-04-21
Data publikacji:2021-04-21
Osoba sporządzająca dokument:Karolina Musiał
Osoba wprowadzająca dokument:Karolina Musiał
Liczba odwiedzin:56